ЗА ПРАЗНИКА НА ОБЩИНА СОПОТ ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО „ВОЙВОДА РУСИ СЛАВОВ“ ПЛОВДИВ ОТКРИ ИЗЛОЖБА
ЧАСТ OT БОГАТСТВАТА НА ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО „ВОЙВОДА РУСИ СЛАВОВ“ ПЛОВДИВ
КАРТИ, ДОКУМЕНТИ, АРТЕФАКТИ
ЕКСПОЗИЦИЯ – КЪЩА МУЗЕЙ „ИВАН ВАЗОВ“ СОПОТ
По повод празника на община Сопот, на пети септември, в Девическото /Радино/ училище бе открита изложбата „ България в карти“. Тя е от експозиционния цикъл на Тракийско Дружество ”Войвода Руси Славов” посветена и на 140 годишнината от рождението на Войводата Руси Славов, на 139 годишнина от Съединението на България и на всички отдали живота си в борбите и войните за Национално освобождение и обединение на България.
Официалното откриване на изложбата, извършено от госпожа Борислава Петрова , директор на музея, бе уважено от кмета на община Сопот господин Станислав Стоенчев, господин Калоян Паргов и множество граждани.
Подредбата в Девическото (Радино) училище бе на госпожа Надежда Георгиева, главен уредник на КМ „Иван Вазов“ Сопот.
Представянето пред събралото се мнозинство, извърши генерал-майор инж. Нонка Матова.
Изложбата показа пред широката общественост административно – политически карти, собственост на пловдивското Тракийско дружество с председател генерал-майор инж. Нонка Матова. Обединеният документален цикъл на които отразява измененията на Българската територия с динамиката на граничните линии, съгласно доминацията на Великите сили, по условията на сключени международни договори след войни и събития от края на XIX и началото на XX век.
В изложбата бяха експонирани и писмени източници и принадлежности, светски и духовни, които тракийските българи след Освобождението и след Берлинския договор, са ползвали, или поръчвали специално, за да поддържат жива българщината, родовата памет и вярата.
Изложбата „ България в карти“ – гостуваща на Тракийско Дружество ”Войвода Руси Славов” в Къща музей „Иван Вазов“ Сопот поднася нагледно пред очите различни години и времена – на неимоверни надежди, на страдания, на вулканично избухване на десетки хиляди хора, пролели кръвта си за една почти нищо не значеща днес дума – свобода.
Честита 21-ва годишнина, Община Сопот!
Снимка 1 – деца разглеждат картата на Древна Тракия по Киперт. Киперт е професор от Германския картографски институт през 19 век. Тогава са били първи в света. В средата карта на древна Тракия; вляво – карта честване 1000 години Българско царство 927- 1927 г.; вдясно – карта предложение на Русия на Константинополската конференция на Великите сили 1876/1877 г за територия на възстановената Българска държава.
Снимка 2 – горе карта предложение на Русия на Константинополската конференция на Великите сили 1876/1877 г за територия на възстановената Българска държава.
Снимка 3 – юбилейни 1000 години Българско царство Борис I-Борис III – 927-1927. Карти на държавните граници по време на двете владичества
Снимка 4 – германска военна планшетна карта, ползвана от българската армия, указваща Охридското езеро и западните територии. В Албания има пет големи български диаспори в планините. Албания ги указва при последното преброяване и с брой.