НЧ”Ал.Константинов 1897″ – мероприятие “отворени врати”

От Фондация “С любов към изоставените деца” и Сдружение “Тракийско дружество Войвода Руси Славов” с подкрепата на СО Програма Европа 2024

На 30.10.2024 г /сряда/ в 10.00 ч. се проведе мероприятие „отворени врати“ -презентация на книжка „НЧ Алеко Константинов -127 годишнина , средище на българщината в София“ и музейна експозиция на различни карти на България, показващи границите на нашата родина след Освобождението от турско робство до наши дни. Събитието бе организирано от Фондация “С любов към изоставените деца” с председател Николета Колева и Сдружение “Тракийско дружество Войвода Руси Славов” с председател генерал-майор Нонка Матова с финансовата подкрепа на СО Програма Европа 2024.

Събитието бе открито с приветствено слово на Председателя на Фондацията Николета Колева, която отбеляза, че днешният ден е особено важен, тъй като отбелязваме резултатите от нашия проект „НЧ Алеко Константинов – 127 годишнина, средище на българщината в град София“. В рамките на този проект успяхме да издадем специална книжка, която представя малко известни факти за създаването и развитието на това читалище от далечната 1897 г. до днес.

Приветсвено слово произнесе и представител на Програма Европа 2024 на СО, която специално честити и поздрави организаторите и гостите като подчерта, че екипа на Програма Европа на СО винаги е подкрепял и ще подкрепя гражданските инициативи на неправителствените организации с цел развитие и запознаване с историческото наследство на столичани и българите като цяла.

Специална презентация за българщината през вековете пред присъстващите изнесе генерал- майор Нонка Матова в качеството си на Председател на Сдружение ТДВРС и виден радетел на българщината в страната. В една увлекателна лекция генерал-майор Нонка Матова . Тя отбеляза, че днес сме събрани в това свято място – Народно читалище „Алеко Константинов1897“, за да говорим за нещо, което винаги ни е обединявало и укрепвало като нация – българщината. Тя е нашият духовен стожер, нашата гордост и нашата историческа памет, пренесена през вековете. В своята презентация тя направи един увлекателен преглед на българщината, през призмата на границите на българската държава след Освобождението от турско робство до Първата световна война, след края на Първата световна война и след Втората световна война като ги сравни с границите на съвременна България и проследи по един новаторски начин как са се разгръщали границите на нашата държавност през тези периоди на обединяване и разделяне на българските територии на Балканския полуостров. Отговори и на множество въпроси, зададени й от публиката.

BulgarianEnglishRussian