Изложба „ Ордени за военна и гражданска заслуга от фонда на ТДВРС от началото на ХХ век, с каквито е награждаван ген. Владимир Вазов“ гостуваща в Къща музей „Иван Вазов“ – Сопот
Там -наший дом благословени,
Там кътът роден, кътът мил,
Магнит за спомени свещени,
където аз съм се родил…
Иван Вазов
По повод Деня на Независимостта в България и 106 години от славната Дойранска епопея, в Къща музей „Иван Вазов“ в град Сопот, бе открита изложбата „ Ордени за военна и гражданска заслуга от фонда на ТДВРС “ като част от експозиционния цикъл на Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“.
Ордени, печати, оръжия, принадлежности, снимки, свързани с живота и делото на братята генерали Георги и Владимир Вазови, съхранени във Фонда “Национално – освободителни борби, въстания и войни на Тракийската организация“ на Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“, бяха показани за първи път пред широката общественост в експозиционната зала на Къща музей „Иван Вазов“ град Сопот .
Главният уредник на музея Надежда Георгиева откри изложбата и обясни пред препълнената зала идеята за експониране на непоказвани до момента оригинални артефакти, пряко свързани с град Сопот и фамилия Вазови.
Председателят на Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ генерал майор Нонка Матова разказа интересни факти за изложените експонати. Разказа и за свързващите моменти между тракийската организация и героите от превземането на Одрин и епопеята при Дойран, братята генерали Георги и Владимир Вазови.
Специални поздравления поднесоха кметът на град Сопот господин Станислав Стоенчев, председателката на Общинския съвет госпожа Нели Пенева, общински съветници. Изразиха надежда повече млади хора и ученици да се запознаят с изложените предмети, говорещи за родолюбието и големия патриотизъм на предците, за стремежа за развитие и опазване на държавността на България.
Животът на семейство Вазови е пряко свързан с историята на Тракийската организация.
По време на съдбоносната Балканска война, генерал Георги Вазов командва Източния сектор при обсадата на Одрин и настъплението, довело до превземането на града. На този участък са превзети първите фортове Айвазбаба, Айджиолу. Пленен е командващият отбраната на Одрин Шукри паша. За този му подвиг, ръководството на опълченското „Дружество Одрин“, една от старите тракийски организации, преляли се по-късно в днешното Тракийско дружество, на 28 май 1924 година организира тържество в чест на генерал Георги Вазов, на което той е официално приет за член на дружеството.
Генерал – лейтенант Владимир Вазов ръководи българските части по време на успешната отбранителна операция при Дойран по време на Първата световна война. При завършване на военното си обучение, от 163-мата от този випуск, завършва 4-ти по успех, което му дава правото да избира рода на оръжието и гарнизона, в който да служи. Избира артилерията. През Балканската и Междусъюзническата война (1912 – 1913г.) командва 4-ти скорострелен артилерийски полк в 1-ва пехотна софийска дивизия. Но най-големите успехи на Владимир Вазов са по време на Първата световна война (1915 – 1918 г.). В началото на войната е назначен за командир на 5-а артилерийска бригада с която взема участие в битката при завоя на Черна. На 1 март 1917 г. е назначен за командир на Девета пехотна плевенска дивизия, която е в състава на 1-ва армия, с която отбранява участъка от р. Вардар на изток до Дойранското езеро. Боевете, които се провеждат на 16, 17 и 18 септември 1918 г. там, са известни като Дойранската епопея. Срещу дивизията на Вазов се изправят 3 английски и 2 френски дивизии, 1 гръцка тежка артилерийска бригада и един гръцки конен полк. За героичната защита на Дойран, през 1936 г., като най-достоен противник на бойното поле, Вазов е поканен в Англия да присъства на конгрес на организацията Британски легион, честващ победата на имперската армия през Първата световна война. Посрещат го с уважение и най-големи почести. На парада участват 3000 военни и 200 бойни знамена. Когато се явява делегацията с българина, командващия парада лорд Милн заповядва „Свалете знамената! Минава ген. Вазов – победителят от Дойран! Той е от малцината чужди генерали, чието име фигурира в официалната ни история“
Непосредствена връзка с живота и делото на ген. Вазов е запазеният в ТДВРС и показан в изложбата печат на Първа артилерийска бригада, формирана през 1879 година, взела участие в Сръбско – българската (1885 г.), Балканската (1912 – 1913г.), Междусъюзническата (1913г.) и Първата световна война (1915 – 1918г.). Историята на бригадата започва на 10 септември 1979 година, когато когато съгласно заповед №16 по Българската земска войска от 1-ва, 5-а и 6-а артилерийска рота (батарея) се формира Първа артилерийска бригада. През Първата световна война (1915 – 1918 г.) бригадата влиза в състава на I-ва пехотна софийска дивизия. Към август 1916 г. в състава ѝ влизат 4-ти и 14-ти артилерийски полкове, 1-во гаубично отделение от I-ви гаубичен полк, 1-ви дивизионен огнестрелен парк и 1-ва армейска паркова колона.
За победите и духът на това време говорят и показаните български ордени от края на ХIХ и началото на ХХ век, които са едни от най-красивите в Европа. Особено ценен е орденът „За храброст“. Причината е, че притежателите му са сравнително ограничен брой. Връчван е за проявен героизъм и подвизи по време на война.
Целта на тази изложба е всеки един да се докосне до изключително важната за България и българите информация, носена от артефактите, запазени в Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ с център в град Пловдив и вникне в патриотизма и опазването на българщината чрез живота и делото на двамата братя генерали Георги и Владимир Вазови.
Да живее България!