ЗА ПРАЗНИКА НА БЪЛГАРСКИТЕ БУДИТЕЛИ, ПРОФЕСОР КИРИЛ ТОПАЛОВ БЕ УДОСТОЕН С НАГРАДАТА „ЧЕСТ И СЛОВО“ ЗА ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН И ЦЯЛОСТЕН ПРИНОС КЪМ БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА И КУЛТУРА
На 1 ноември честваме Деня на народните будители, на тези, които са „виновни“ за българското Възраждане. На този ден България отдава своето признание на дейността на безброй народни будители, които спомогнаха Българското възраждане.
Заслужена признателност към народните будители поднесе Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“, отбелязващо през 2024г., 127 – мата годишнина от своето учредяване.
Тогава, в края на 19 век, в трошащата оковите на османското владичество България, всеки човек – от представителите на елита до обикновените хора, не само съзнава подвига на възрожденските писатели и революционери, създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да се поведе борба за държавен суверенитет, но и проявява чутовен стоицизъм за „правда, свобода, обединение и независимост“.
За първи път, отпразнуването на този официален български празник, на който се почита паметта на българските просветни дейци и революционери- Денят на народните будители, бележи Пловдив – на 1 ноември 1909 г.
Дотогава, на тази дата се е празнувал Денят на Свети Йоан Рилски /по стар стил/.
Всенародно, Денят на народните будители възниква официално в трудното време на душевна разруха след Първата световна война. След Националната катастрофа и унищожителният Ньойски договор, за мнозина от българското общество възрожденският идеал е рухнал. Смята се за реална заплахата от разпадане на националната ни ценностна система. В такъв тежък момент, както винаги, предците ни се вглеждат в делата на онези, които в трудно време, с мощта на своята мисъл, са връщали равновесието и духовната стабилност на народа. И след годините на три войни и много премеждия, през 1922 г. Народното събрание обявява този ден за празник на всички “заслужили българи”, както са се изразявали тогава.
По предложение на Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, който през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители.
Така, в чест на този празник – Първи ноември – Ден на народните будители , Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ организира среща с ученият от световна величина , блестящ дипломат и общественик, професор Кирил Топалов! Съвременният будител.
Събитието бе осигурено от Инициативният комитет, спонтанно сформирал се за идеята, от голямата българска спортистка ген. Нонка Матова – Председател на Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ – домакин и съорганизатор на събитието, г-н Асен Димитров – публицист и общественик, инициатор за учредяването на наградата „Чест и слово“ и бизнесмена г-н Димитър Янев – съучредител и спонсор на приза.
В навечерието на празника, всички истински ценители на високото българско слово , на истинската литература, наука и култура, бяха изпълнили залата на Тракийското дружество в Пловдив, за да се срещнат със съвременния будител, писател класик, учен от световна величина , блестящ дипломат и общественик, работил винаги „на ползу роду“ – професор Кирил Топалов, чиито заслуги за България са неизброими и всеизвестни за интелигентните и способни хора у нас и по света. Въпреки натоварената си програма, професор Топалов предпочете да сподели празника си с пловдивчани и пристигна от София специално за събитието.
Експозе за дейността и творчеството на големия учен и писател, поднесе на събралата се публика от д-р Галина Димитрова,
Наградата „Чест и слово“ , с която бе удостоен за изключителен и цялостен принос към българската литература и култура, бе връчена на професор Кирил Топалов от председателят на Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ ген. Нонка Матова.
Г-н Димитър Минев, директор на НБ „Иван Вазов“ – Пловдив, скъп приятел на професор Топалов, му поднесе своята последна книга.
И професор Кирил Топалов, а и директорът на НБ „Иван Вазов“ – Пловдив, господин Димитър Минев, бяха изненадани приятно от ген. Нонка Матова, която им подари екземпляри от книгата „Българската спортна слава 2“, с автори Асен Минчев и Михаил Делев и, като българският спортист с най – много медали от ОИ, СП и ЕП за всички времена до момента, положи автограф към снимката си там.
Г-н Димитър Янев, бизнесмен, дари на професор Топалов ваучер за пет дневна почивка за двама, ол-инклузив, в „Митьовата къща“ в Стрелча.
Благодарим на професор Кирил Топалов за оказаната чест, за топлотата и отзивчивостта, за мъдрото слово, с което прегърна присъстващите, своята публика, дошла да го види, чуе и уважи, да се докосне до космополитната личност на Кирил Топалов и неговото дело!
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА БЪЛГАРСКИТЕ БУДИТЕЛИ!
Честит празник следовници!