Съединението на Княжество България и Източна Румелия

На 6 септември 2024г. България отбелязва 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.

Център на тържествата в памет на Съединението, е Пловдив.

    На 6 септември 1885 година, в града влиза четата на Продан Тишков – Чардафон Велики и с активната подкрепа на майор Данаил Николаев и командваните от него въоръжени сили на Източна Румелия, завзема конака и убеждава назначения от султана за управител н Източна Румелия, генерал губернатор Гаврил Кръстевич, да признае свалянето на Румелийското правителство и провъзгласяването на Съединението на България.

    6 септември е и празничният Ден на града. А тази година се  празнува и навършването на 10 години от обявяването на Пловдив за Европейска столица на културата.

В слънчевата сутрин,  камбанен звън прогласи започването на честванията в града под тепетата.

    В катедралния храм “Света Богородица” бе отслужен от Негово Високопреосвещенство Пловдивски Митрополит Николай, празничен тържествен молебен. “Дайте пример на България, както вашите предшественици го дадоха преди 139 години”, посъветва събралото се мнозинство, духовният глава.

    Пред катедралният храм, военният духов оркестър вземаше своето участие в тържествата.

    “Честит празник, пловдивчани! Честит празник, българи! Днес най-много имаме нужда от уроците на нашите предци”, заяви Костадин Димитров, кмет на града.

    С военни почести , с участието на военнослужещи, духовенство и граждани, в двора на храма бяха поднесени венци и цветя пред паметника и делото на Гаврил Кръстевич, назначен от султана за управител на Източна Румелия и произнесъл думите “И аз съм българин”, при окупирането на конака от въстаниците.

     Мнозинството поднесе венци и цветя пред паметника на Захари Стоянов в Дондуковата градина (зад Регионалния природонаучен музей) и паметната плоча на майор Райчо Николов (до Римския стадион), единствената, случайна, жертва на Съединението.

    Приключи и маратонът, в който символично хора изминаха маршрута по пътя на голямоконарската чета на Продан Тишков, от град Съединение до Пловдив.

    На площад „Стефан Стамболов“, пред Община Пловдив, течеше празничната концертна програма с участието на Мери Бойс Бенд. На живо, на откритата сцена пред сградата на община Пловдив, звучаха любими песни от албумите „Непознати улици“, „Само за теб“, „Дългият път към дома“, „Щастливи дни“,  „Продължавай да мечтаеш“ и още много други.

    На площад „Джумаята“ – „Римски стадион“ – според последното му наименование, юнаците от „Родолюбие“, възстановиха, както всяка година, случилото се. Обикновено то ставаше на Централния площад , пред сградата на Военния клуб в града, но тази, 2024 година, бе на площад „Джумаята“, защото ползваното за възстановката пространство на площад „Централен“, бе заето от естакадата и съоръженията за текущите в града празнични концерти.

     Пространството около римския стадион бе значимо по – малко от това на площад „Централен“. Експонираните античности го правеха още по – малко за събралото се мнозинство, което искаше да наблюдава възстановката. Хората бяха довели децата си. А те най – много показваха вълнението си от ставащото.

     Четниците от „Родолюбие“ по традиция прочетоха прокламацията за Съединението, след което извиха кръшно хоро.

     „Какво е това?“ – сочеше четиригодишен малчуган танцуващата верига. „Хоро“ , отговори баба му.  „ Какво е това , хоро?“ любопитстваше, все още несигурно произнасящия думите, момчурляк. ‚Народен танц, от веселие“ информира го възрастната жена. В същото време пушките гърмяха. „Снайпер“, викаше малкият, „пушка, снайперна пушка…“ . Загърмяха и , извадените от поясите, сливенски пищови. „Топ гън“ , радваше се момченцето, „ топ гън, топ гън…“.

От 20.30 часа, на Площад „Съединение“ започна тържествената заря-проверка по повод 139-та годишнина от Съединението на България и Празника на град Пловдив. Тържественото честване на 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия на площад “Съединение” в Пловдив събра на едно място тримата политици с най-важни постове в държавата – Президентът Румен Радев, служебният Министър-председател Димитър Главчев и Председателят на Парламента Рая Назарян. На почетната площадка, по традиция, присъстваше и ген. Нонка Матова, Председател на Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“.

   „Днес отдаваме почит към хората, които пометоха границите на историческата несправедливост“ , заяви в словото си държавният глава Румен Радев по време церемонията. “В Пловдив вече 139 години продължава да отеква ехото от историческия акт на Съединението. Най-вдъхновяващият епизод на българската политическа дързост. За мен е чест да бъда в Пловдив на тази историческата дата. Поклон пред радетелите на българското Съединение!”.

    След Президента, тържествено слово произнесе и кметът на града Костадин Димитров.

    Колона от венци и цветя потече в памет на героите от Съединението и загиналите във въстанията и войните за националното освобождение  и обединение на България.

    Положи своя венец и Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“.


ВЕЧНА СЛАВА НА ГЕРОИТЕ!

ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!

BulgarianEnglishRussian