
„…със сърце порасло и за кръст готово
В бъдещето тъмно той гледаше ясно“
„Епопея на забравените“
Иван Вазов
„Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме“
Васил Левски в писмо до Панайот Хитов през 1871 г
„Аз съм посветил себе си на Отечеството още от 61-во (1861) лето, да му служа до смърт и да работя по народната воля…“
Пловдив се преклони пред личността и делото на Васил Левски с възпоменателна церемония по повод 152 годишнината от трагичната му гибел.
На 19 февруари 2025 година, се навършиха 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. По традиция, както всяка година, Пловдив сведе глава в почит към делото и паметта на човека, чийто идеал и мечта е „чистата и свята република“.
Събитието, което повече от 100 години събираше хиляди хора от града и страната, се проведе от 11.00 ч., традиционно на хълма Бунарджик, пред паметника на Апостола, на централната алея.
Множеството пловдивчани се стекоха пред паметника на Васил Левски в подножието на Бунарджика, за да отбележат навършването на 152 години от трагичната гибел на Апостола на свободата. Събралите се пред неговия паметник, дело на големия български скулптор Иван Лазаров, бяха подготвили своята почит и уважение, венци и цветя . Хората прекланяха глава пред този най-свят българин, в този февруарски ден, защото знаеха, че любовта му към България и българското е огромна и тя е отнела живота му . Но и, че ако любовта е истинска, тя никога не би си отишла. Денят 19 февруари им напомняше избора на Васил Левски да се посвети на народа си, да се откаже от живота си, от всичко, което е ценност – семейство, собствени деца, духовна служба, за да може да бъде полезен.
Хората слушаха думите на водещия, припомнящ най – значимите моменти от живота на този човек и всеки мислеше в себе си :. Колко ли са тези, които са се посветили по този начин тогава? А колко ли са тези, които днес биха се посветили на род и Родина? Затова ли в тефтерчето си, наред с описването на всеки похарчен за делото грош, задава с горчивина въпроса „НАРОДЕ ????“ с цели четири въпросителни знака? ” „Апостоле…“ наричали хората дякон Левски с надежда, определяйки го като пратеник на Бога, проповедник на добрата вест за „свободна, чиста и свята република“.
С възпоменателна церемония, военни почести, минута мълчание и падане на колене пловдивчани почетоха святото дело на Апостола на свободата. В поклонението участваха представителни военни формирования, почетна рота, военен духов оркестър, венценосци, граждански организации, граждани. Присъстваха и редица официални лица. Паметникът на Апостола бе отрупан с венци и цветя, а събралите да почетат паметта му паднаха на колене и запазиха минута мълчание.
Поднесе своя венец и Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“, събрало в себе си потомците на славните тракийски войводи и борци за национално освобождение и обединение на България.
Исторически открития доведоха до готвена промяна в датата на възпоменателните събития от 2026 г. От следващата година Община Пловдив ще отбелязва гибелта на Васил Левски на 18 февруари, а не на 19 февруари. Това се дължи на разминаването между стария юлиански и новия григориански календар, въведен в България през 1916 г., вследствие на което е извършена тази корекция.




Апостоле, помним и почитаме. прекланяме се пред святото ти дело!
Спи спокойно вечния си сън!