На 18 декември 2024 / 6 декември – Никулден/ по новия стил, въведен в България с Указ № 8 на цар Фердинанд I от 1916 г., с който в страната се въвежда григорианският календар, се навършват 180 години от рождението на Капитан Петко войвода, роден на 6 декември 1844 г./стар стил/, в село Доганхисар, разположено на 26 км от Дедеагач в Беломорска Тракия, като Петко Киряков Каракирков.
Славата на Петко войвода се носи из цяла Беломорска Тракия, а дори и отвъд нея. Той посвещава живота си на освобождението на Беломорието и обединението с България, до днес част от нашия неосъществен идеал за национално обединение. Защитник на Родопите, става известен като покровител над поробените, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя и страшилище за „народните изедници“.
Още приживе. тракийският войвода е наречен от местните хора „спасителят на Тракия“, заради отклика му на зова на местното население да ги защити, когато башибозук се кани да нахлуе в родните им места.
Войводата вдига четата си и остава в застрашения район, спасява градове и околните села от опустошение, а хиляди жители – от сигурна смърт. Потомците на тракийци никога няма да забравят помощта, която той им оказва срещу издевателствата на османлиите в смутните години на края на 19 век.
Заради героизма му, за всеотдайната служба на род и родина, заради избавлението на хиляди животи, Капитан Петко войвода е не само Героят на Тракия. Той е Гарибалдиец, съратник на Джузепе Гарибалди, сражавал се за свободата на Крит с чета от български юнаци, а и Капитан от Руската армия, удостоен с дворянско имение край Киев от Императора на Русия Александър II и с Орден за храброст „Георгиевски кръст“ за действията си начело на чета в тила на Османската армия по време на Руско – турската Освободителна война 1876/77 година . Преминал през атинското военно училище, докоснал се е до идеите на Джузепе Гарибалди, участвал в освобождението на всички балкански народи. Но главните усилия са в стихията му за освобождението на неговата родна планина Родопа, на земята, която му е дала живот. И е успял тази стародавна българска земя да бъде защитена като българска, а населението спасено от сигурна смърт,
С тържествено честване признателните потомци ще отбележат навсякъде пред издигнатите по места паметници и паметни барелефи, своята благодарност към човека, защитил хиляди животи от сигурна смърт и създал основите на Тракийската организация в България.
На 18.12.2024 , сряда, от 11 часа пред паметника на Войводата на площад „Тракия“ , срещу Районния съд в град Варна , ще се състои по инициатива на Тракийско дружество “Капитан Петко Войвода” Варна, съвместно със ВМС на РБ, СОСЗР и Съюза на ветераните от войните, тържественият ритуал с полагане на венци и цветя.
Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ Пловдив ще положи своя венец на съпричастност и признателност пред паметника на Войводата в град Варна и пред паметната плоча с барелеф върху сградата на Дружеството в Пловдив, улица „Димитър Талев“ 49, на 18.12.2024 , сряда, от 11 часа.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
Истината за името на Капитан Петко войвода
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
История на тракийската организация